Konut Kredisi

Konut Kredisi

Konut kredisi konut satın alma konusunda ihtiyaç duyulan maddi desteği sunan kredi türüdür. Satın alınmak istenen konutu teminat altına almak koşuluyla müşterilere finansman desteği sunulur. İstediğiniz eve hemen sahip olmak için bankalar 120 aya varan vade seçenekleri ve en avantajlı faiz oranları ile konut kredisi başvurusu yapmanızı sağlar. Misyon kredi iletişim kanallarından bize başvurabilirsiniz. 

Konut Kredisi içerik görseli


Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Hayalinizdeki evi alabilmeniz konusunda size destek olacak konut kredisinden yararlanmak için bazı şartlara uygun olunması gerekir. Konut kredisi şartları şu şekildedir; 

  1. Konut kredisi kullanmak isteyen kişinin 18 yaşını tamamlamış olması koşulu vardır. Üst yaş sınırı ise 70 yaş olarak kabul edilmiştir.
  2. Bankanın, konut kredisi çekmeniz için istediği belgeleri eksiksiz bir şekilde sunmanız gerekir. Bu belgeler, size ve eve dair detaylı bilgi edinilerek kredi isteğinize cevap verilmesi sağlanır.
  3. Konut kredisi talebinin alacağı olumlu-olumsuz cevapta kredi notunuz önemli bir yere sahiptir. Kredi notunuz düşük olduğu zaman başvurunuz olumsuz cevap alabilir. Buradaki önemli detay, kredi notunu etkileyen faktörler arasında olan daha önce almış olduğunuz kredileri ödeme düzeniniz, ne kadar sıklıkta kredi kullandığınız ve  kredi kartı borcunuzun ne durumda olduğudur. 
  4. Hane gelirinizin, aylık rutin harcamalar dikkate alındığında aylık olarak konut kredisini karşılayacak durumda olması istenir. 

Konut kredisi için istenen koşullar yalnızca bireysel değil, kredi başvurusu yapmak istediğiniz evin iskanının olması da gerekir. Eğer inşası bitmemiş bir ev için konut kredisine başvuru yapmak isterseniz, bu durumda kat irtifakı sunma şartı vardır. Birçok banka, en az %80’i bitmiş olan projeler için kredi imkanı sunar. Eğer satın almak istediğiniz konut projesinin anlaşmalı olduğu bir banka varsa bu durumda yapının %80’i bitmeden de kredi çekmeniz mümkün olabilir. Bankadan kredi onayı verilmesi, başvurunuz bittikten sonra hazırlanan ekspertiz raporu ile direkt olarak  bağlantılıdır. Bu raporda yer alan detaylar, bankanın, konut kredisi başvurunuzu onaylayıp onaylamayacağı konusunda fikir verecektir.


Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?


Konut kredisi faiz oranları, diğer kredi çeşitlerinde olduğu gibi her bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Faiz oranları üzerinde etkili olan bir diğer faktör ise kredi vadesi, yani almış olduğunuz maddi desteği kaç ayda bankaya geri ödeyebileceğiniz olacaktır. Konut kredisi faiz oranları yüksek olduğu için, ev sahibi olmak isteyenlerin bunu ertelemesine sebep olan bir durumdur. Fakat 2020 yılından itibaren kamu bankalarının sunmuş olduğu konut kredisi destek paketinin büyük bir fırsat sunduğunun altını da çizmek gerekir. 


Konut Kredisi içerik görseli


Konut Kredisi Başvuru Süreci Nasıl İşler? 

Konut kredisi almak için ilk önce yapılması gereken işlem bankaya başvuru yapmak olacaktır. Başvurunun kabul edilmesi durumunda kredi için resmi süreç de başlayacaktır. Sürecin başlamasıyla beraber ekspertiz kredinin kullanılmak istendiği eve giderek, evin değerini belirlemesi gerekir. Örnek vermek gerekirse; ekspertiz değeri 100 bin TL olan bir evi satın alabilmek için kullanılabilecek en fazla konut kredisi tutarı 75 bin TL civarıdır. Ekspertiz raporu doğrultusunda, banka tarafından kredi verilecek olan tutar belirlenir.  İletişim bilgisi için Misyon kredi internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Konut Kredisi içerik görseli


Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? 


Eğer belirli bir birikime sahip değilseniz ev almak ya da birikim yapmak için borçlanmanız söz konusu olabilir. Ev almaya karar verdikten sonra sizin için ideal kriterlerdeki ilanları inceleyebilir, daha sonra piyasa fiyatları doğrultusunda konut kredisi araştırması yapabilirsiniz. Konut kredisi, satın almak istediğiniz evin teminat gösterilmesi şartıyla bankalar tarafından sunulur. Kredinin vadesi, genel olarak sabit faiz oranlarıyla 1-15 yıl arasında değişiklik gösterir. Konut kredisi satın alırken en uygun faiz oranlarını veren bankalara başvurmanız gerekir. 

Konut kredisiyle almış olduğunuz ev, banka tarafından ipotek altına alınır. Kredi borcunuz sona erene kadar ipotek süresi devam eder. Bu sebeple kredi ödemesi bitmemiş olan evinizi ancak üzerindeki ipotekle satmanız mümkündür. Banka, borcunuzu ödemediğiniz zaman banka evi satışa çıkarabilir. Kredi başvurusu ön onayı aldığı zaman ikinci adım olarak talep edilen diğer belgelerle bankaya gitmeniz gerekir. Konut kredisi için banka tarafından gelir belgesi, ikametgâh ve nüfus cüzdanı olmak üzere üç temel belge istenir. Eğer düzenli bir geliriniz varsa, yüksek ihtimalle kredi başvurunuz onaylanır. 

Kredi Hesaplama Aracı

TL
0TL 500.00TL
Taksit
1 Taksit 36 Taksit
Kredi Tutarı
Vade Saysı
Faiz Oranı %
BSMV %
KKDF %
Aylık Taksit Ödemesi
Toplam Geri Ödeme

Konut Kredisi Kimlere Verilir?

İlk olarak 18 yaşını doldurmak, TC vatandaşı olmak ve çalışıyor olmak gibi başlıca şartlar vardır. Yurtdışında olan vatandaşlar için gurbetçi kredisi veya  yabancılar için çeşitli seçeneklerde krediler vardır. Bir de ayrıca yaş konusunda üst sınır bulunur. Bankalar genel olarak 65 yaş üzeri veya emeklilere konut kredisi kullanma hakkı tanımaz.

Maaşın Kaç Katı Konut Kredisi Verilir?

Aylık taksit ödemelerinin toplamının tutarı, belgelenebilir hane toplam gelirinin yüzde 50’sini geçmeyecek biçimde düzenleme yapılır. Ailenizle beraber kalıyorsanız, bütün ailenin gelir düzeyi dikkate alınır. Verilecek maksimum tutarda bu şekilde yasal hale getirilmiştir. 

Bir Eve Ne Kadar Kredi Çıkar?

Kredi çekmek istediğiniz konuta gelerek değer belirlemesi yapan eksperin belirlemiş olduğu fiyatın yasal olarak en çok %80’ini banka konut kredisi olarak verilir. Mesela, bankanın gönderdiği eksperin 200 bin TL değer verdiği bir eve en çok 160 bin TL bir konut kredisi kullanma hakkı tanınır. 

Konut Kredisi İçin Ne Kadar Peşinat Gerekir?

Konut kredisi için verilecek olan  peşinatı ekspertizin konuta vermiş olduğu değere göre belirlenir. Değeri 500 bin TL’ye kadar olan konutlar için en az % 10, 500 bin TL üzerindeki konutlar için en az %20 peşinat şartı sunulur.

Konut Kredisi Evin Ne Kadarına Çıkar?

Her bankanın anlaşmasının olduğu ekspertiz uzmanları mevcuttur. Konut kredisi için bankalar tarafından sunulan en yüksek kredi oranı ekspertizde verilen değerinin %90’ı tutarındadır. Bu durumda ekspertiz tarafından verilen değerin bazen piyasa altında kaldığını da unutmamak gerekir. 

Başa dön
Misyon Kredi Müşteri Hizmetleri
Hızlı Başvuru