İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi, tüketicilerin bankaya gerek kalmadan ilgili bankaların internet şubeleri, dijital kanalları ya da mobil uygulamaları aracılığıyla başvuru yapılabilen ve tüm sürecin online olarak yürütüldüğü kredi çeşidi olarak tanımlanabilir. Tüketiciler, ne kadar kredi kullanmak istiyorlarsa ve kaç vadede ödeyecekler ise online platformlar üstünden belirleyip birkaç dakika içinde ihtiyaç kredisi başvuru talebinde bulunabilir. Banka en kısa süre içinde müşterinin başvurusunu değerlendirmeye alır ve değerlendirme sonucunu e posta ya da SMS olarak başvuru sahibine iletir. 

Ayrıca krediye başvuran kişi,  ilgili bankanın internet şubesi veya mobil uygulaması üzerinden başvuru sürecini bizzat takip edebilir. İhtiyaç kredisi bireysel kredi olarak da adlandırılır ve sunulan limitler bankaların politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterse de genel olarak 1.000 ile 100.000 TL arasında olan nakit ihtiyaçlar için kullanılabilir. İhtiyaç kredisi, kanunlar doğrultusunda en fazla 36 aya kadar  vadelendirilebilir. Yasal bakımdan vade için herhangi bir sınır belirlenmese de bazı bankalar en az 3 ay veya 6 ay gibi sürelerle sınırlandırma yapabilir. Misyon kredi telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

İhtiyaç Kredisi içerik görseli

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 

İhtiyaç kredisi faiz oranları, piyasa şartları ve bankaların politikası doğrultusunda farklılık gösterir. İhtiyaç kredisi, çok fazla olmayan tutarlar için en çok 36 ay vadelerle kullanılabilen bir kredi ürün türü olduğu için, bankalar diğer kredi türlerine kıyasla daha düşük faiz oranları uygulama yoluna gider. Tüketiciler tarafından en çok tercih edilen bankacılık ürünleri arasında olması da, bankaların faiz oranlarında rekabet yaşamalarına neden olur. Bankalar kampanyalı faiz oranları ya da dönemsel faiz oranları ile kredi sunabilirler. 

Genel olarak bayram ve yılbaşı gibi özel günlerden önce normal döneme kıyasla daha avantajlı faiz oranları ile kredi kullanma hakkı tanıyabilirler. Bazı durumlara göre ise belirli vade seçenekleri için özel olarak faiz oranları uygulanabilir. İhtiyaç kredisi seçimi yaparken sadece uygulanan faiz oranını kriter olarak belirlememek büyük bir önem taşır. Bazı bankalar, biraz daha düşük faiz oranları teklif etseler de çeşitli komisyon ve masrafları yansıtabilirler. Bu sebeple, faiz oranı ile beraber kredinin yıllık maliyetinin ne kadar olduğu ve geri ödenecek toplam tutar incelendikten sonra karar verilmesi daha mantıklı olacaktır. Misyon kredi danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi içerik görseli

İhtiyaç Kredisi Hesaplama 

Kullanılan ihtiyaç kredisinin geri ödeme tutarını hesaplarken, uygulanan faiz oranının yanı sıra sigorta ücreti, bankanın yansıtmış olduğu masraf ve komisyon ücreti gibi farklı konularda devreye girer. Bundan dolayı bankalar, müşterilerinin kafa karıştırıcı işlemler arasında bunalmasını engellemek adına ihtiyaç kredisi hesaplama robotu üzerinden birkaç veri girişi yapıp, hesap yapılmasına imkan tanır.

İhtiyaç kredisi hesaplama bölümüne, bankaların resmi internet siteleri, cep şubesi ya da internet şubesi üzerinden ulaşılabilir. Talep edilen miktarla beraber tercih edilen vade süresinin girilmesi, hesaplama yapmak için yeterli olacaktır. Hesaplama aracı, geri ödenecek toplam tutarı yansıtılan masraf tutarlarıyla birlikte gösterir. Müşteriler, hesaplama robotunu kullanıp, aylık ne kadar taksit ödeyeceklerine ve vade seçeneğine karar verebilirler.

İhtiyaç kredisi geri ödeme oranı, aylık faizde eklendiği için vade sayısı ne kadar artarsa çoğalır. Kısa vade seçeneklerini göz önünde bulundurmak mantıklı gibi görünebilir. Bu durumda da taksiti geç ödeme söz konusu olduğunda gecikme faizi devreye girer. Vade konusunda karar verirken aylık ödeme tutarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Ek olarak, kredileri erkenden ödeme fırsatından da yararlanarak faiz indirimi hakkı elde edebilirsiniz. Misyon kredi müşteri hizmetlerimiz size detaylı bilgiyi verecektir. 

İhtiyaç Kredisi içerik görseli

İhtiyaç Kredisi Başvurusu 

İhtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için çoğunlukla ilgili bankanın müşterisi olmak gerekir. Başvuru yapan kişinin ilgili bankanın müşterisi olması halinde onay süresi biraz daha kısa olabilir. Bankanın müşterisi olanlar internet şubesi veya cep şubesi üzerinden ihtiyaç kredisine hemen başvuru yapabilirler. İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken talep edilen tutar ve vadenin yazılması gerekir. 

Banka, geri ödemelerin düzenli bir şekilde olup olmayacağını anlayabilmek için, kendi müşterileri olmayan kişilerden işe en son giriş tarihi, gelir, iş yeri adresi ve telefon bilgileri, meslek, eğitim durumu ve buna benzer bilgileri de talep edebilir. İlk olarak ön başvuru yapılır, banka tarafından değerlendirilir. Başvurunun onay alması için daha önce çekilen kredilerin düzenli ödenmiş olması ve güncel düzenli bir gelir olması önemlidir.  


Kredi Hesaplama Aracı

TL
0TL 500.00TL
Taksit
1 Taksit 36 Taksit
Kredi Tutarı
Vade Saysı
Faiz Oranı %
BSMV %
KKDF %
Aylık Taksit Ödemesi
Toplam Geri Ödeme

İhtiyaç Kredisi Kimlere Verilir?

Tüketici kredisi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredisi 18 yaşın üzerindeki bireysel müşteriler için verilir. Bütün bankalar çok farklı vade ve faiz oranlar ile çeşitli ihtiyaçlara yönelik olarak tasarlanan ihtiyaç kredisi ürünlerini bireysel müşterilerin tercihine sunmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Neden Çekilir?

İhtiyaç kredisi, kişilerin ticari amaçlar haricinde seyahat, eğitim, evlilik, taşınma, beyaz eşya, alışveriş  gibi ya da mevcut borcu olan kişilerin her tarz ihtiyacını karşılamak amacıyla vade seçenekleri ile kamu ve özel bankalarının sunmuş olduğu finansal destektir.

İhtiyaç Kredisi Neye Göre Belirlenir?

Aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir hane gelirinin yüzde 50’sini aşmayacak şekilde verilir. Ailenizle birlikte kalıyorsanız, bütün ailenin geliri dikkate alınır. Tek yaşıyorsanız yalnızca sizin geliriniz dikkate alınır.

İhtiyaç Kredisi Nakit Çekilebilir Mi?

İhtiyacınız olan nakit miktarı, kredi kartı limitinden yüksek değilse nakit avans olarak kullanabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz miktar, kredi kartı limitinizden düşecektir. Size özel kredi limiti baz alınarak yapıldığı için, banka ile görüşmenize de gerek kalmaz.

İhtiyaç Kredisi Herkese Veriliyor Mu?

İhtiyaç kredisi herkese verilmez. Sadece şartları sağlayan kişilere verilir. Gelir belgesi olan kişiler bu bölgeyi sunarak, talep ettiği kredi için başvuru yapabilir. Bazı durumlarda gelir belgesine gerek kalmadan da kredi çekebilirsiniz. 

Başa dön
Misyon Kredi Müşteri Hizmetleri
Hızlı Başvuru