Öğrenci Kredisi

Öğrenci Kredisi 

Eğitim için verilen krediler arasında yer alan Öğrenci kredisi, ilgili yönetmelik tarafından en fazla 120 ay vadeye kadar verilebilir. Bankaların birçoğu ise en fazla 36 ay vade fırsatıyla eğitim kredisi tekliflerini sunar. 60 ay gibi uzun bir vade seçeneği arıyorsanız, Odeabank ve Denizbank’ın eğitim kredisi kampanyası size hitap edecektir. 21.12.2023 tarihinde 4 sene vadeli en düşük öğrenci kredisi faiz oranı aylık % 0,99 en düşük öğrenci kredisinin maliyet oranıysa aylık % 0,0 seviyesinedir.

Bugün sunulan şartlar doğrultusunda en düşük faiz oranıyla 5.000 TL 36 ay vadeli öğrenci kredisi kullanılırsa aylık taksit 174 TL, toplam geri ödeme miktarı ise 6.279 TL şeklinde olacaktır. Misyon kredi danışmanlık hizmeti alarak size hangi bankanın ne kadar kredi çıkaracağını raporunu hazırlıyoruz.  İstediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

Öncelikle öğrenci kredisi eğitim masraflarını karşılamak maksadıyla talep edilmelidir. Bu hususa bankalar eğitim kredisine başvuran öğrenciden eğitim kurumundan alınmış bir fatura veya öğrenim bedelini ispatlayan bir belge talep eder. Eğer ödeme eğitim kurumuna harcayacak veya en azından bir bölümü süreç içerisinde farklı bir masraf için tercih edilecekse öğrenci kredisi yerine ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak daha doğru bir yol olacaktır.


Öğrenci Kredisi içerik görseli


Öğrenci Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır?


Öğrenci kredisi başvurusu yapmak isteyenler ilgili bankaların internet şubesi, internet siteleri ya da  bir başvuru formu üzerinden çok kısa bir süre içinde yapılabilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli detaysa ise aylık kredi taksitlerinin aile bütçesini yormayacak şekilde “ödenebilir” düzeyde olmasıdır. Bunun için kredi başvurusu yapmadan aylık ödeyebileceğiniz taksit miktarını net bir şekilde belirleyip ödeme planı oluşturmamız gerekir. Ödeme planını ise kredi ödeme planı sayfasına giriş yaparak istediğiniz tutar ve vade doğrultusunda kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.


Öğrenci Kredisi içerik görseli


Öğrenci Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?


Öğrenci kredisi de dâhil olmak üzere neredeyse bütün bireysel kredi hesaplamalarını bankalar, kayıtlı gelirleri baz alarak yapar. Uygulanan hesaplama metodu ise aylık kayıtlı gelirin yarısının, aylık ödeme yapılacak kredi taksit miktarını geçmemesi şeklindedir. Örnek vermek gerekirse aylık kayıtlı gelir toplamı 5 bin TL olan bir kişi, en fazla aylık 3 bin TL kredi ödeyebilir mantığı ile bir hesaplama bankalar tarafından yapılır. Bu süreç boyunca kişinin kredi puanı da bu hesaplamayı etkiler. Ayrıca kredi hesaplamanızı istediğiniz tutar, vade ve faiz oranına göre Misyon kredi telefon numarası ile öğrenebilirsiniz. Firmamız Mynot raporunuzu çıkararak size kredi çıkıp çıkmayacağı konusunda bilgi verir. 


Öğrenci Kredisi içerik görseli


Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

İlk önce kredi kullanabilmek için sigortalı bir işin olması, kredi ödemeleri için düzenli ve yüksek sayılabilecek bir gelire sahip olmak gerekir. Bu şartlara uymayan öğrencinin kendi adına eğitim kredisi alma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durumda aile bireyleri bu koşulları taşıyan herhangi bir kişi, eğitim kredisi ya da öğrenci kredisi başvurusu yapabilir. 

Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Öğrenci kredisi nasıl alınır sorusunun cevabı aslında öteki bireysel tüketici kredileri ile aynı şekildedir. Öğrenci kredi sorgulaması yaptıktan sonra istediğiniz ürüne online kredi başvurusu yapabilirsiniz. 18 yaşını doldurmuş olmanız ve gelir belgeleyebiliyor durumda olmanız halinde, öğrenci kredisi için kendiniz başvuru yapabilirsiniz. 18 yaşın altında olan çocuklar için ailenin başvurusu gerekir. Eğitim kredisi için birçok banka okul masraflarını gösteren faturanın temin edilmesini ister. Bunun yanı sıra gelir belgesi, kimlik belgesi ve başvuru sahibinin ismine kayıtlı bir fatura da istenen şeyler arasındadır.

Öğrenci kredisi almak için gelir belgeleme söz konusu değilse ve yine de kredi kullanmak istiyorsanız bankaların sunmuş olduğu ipotekli ihtiyaç kredisi fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Bir gayrimenkulü bankaya ipotek olarak gösterip, kullanabileceğiniz bu kredi ürününü kredi borcu bitene kadar gayrimenkulünüz ipotek altında olur. Borç bittiğinde ise ipotek kalkar. Misyon kredi iletişim numaralarından bizi arayarak, Öğrenci kredisi başvurusu için raporunuzu öğrenebilirsiniz.

Öğrenci Kredisi Şartları

•         18 yaşını doldurmuş olmak. (Birçok banka için alt yaş sınırı 20’dir),

•         Gelirin resmi geçerliliğin olduğu evrak ile beyan edilebilmesi,

•         Kredi kartı ve kredi çalışmalarının genel olarak düzgün bir şekilde yapılması,

•         İpotekli kredi talep edilecekse eş rızanızın yazılı bir şekilde verilebilmesi,

•         Eğitim kurumundan öğrenim durumunu gösteren belgenin temin edilebilmesi,


Kredi Hesaplama Aracı

TL
0TL 500.00TL
Taksit
1 Taksit 36 Taksit
Kredi Tutarı
Vade Saysı
Faiz Oranı %
BSMV %
KKDF %
Aylık Taksit Ödemesi
Toplam Geri Ödeme

Öğrencilere Kredi Çıkar Mı?

Öğrencilere kredi çıkma ihtimali vardır. Eğitim amaçlı harcamalarda kredi verilir. Bunun dışında kullanılacaksa takibe alınır ve kesinlikle onaylanmaz.

Öğrenciler Nasıl Kredi Çeker?

Öğrencilerin kredi çekebilmesi için velisinin imzası gerekir. Eğitim öğretim belgesi ve fatura gibi şeyler de gösterilerek kredi çekme imkanı sunulur.

Bankalar Öğrenciye Ne Kadar Kredi Verir?

Bankalar öğrenciler için 50.000’ e kadar kredi imkanı sağlar. Bunu her banka yapmaz. İş Bankası, Ziraat Bankası genellikle öğrencilere kredi verir. 

Çalışmayan Öğrenci Kredi Çekebilir Mi?

Eğitim masrafları için öğrenciler kredi çekebilir. Bunun için belgeler istenir. Mutlaka ne için talep ediliyorsa onun için harcama şartı vardır. 

Öğrencilere Kredi Vadesi Ne Kadar?

Öğrenci kredisi için Vade genel olarak 60 aydır. Rahat bir şekilde ödeme yapılması için daha esnek ödeme koşulları sağlanır. 

Başa dön
Misyon Kredi Müşteri Hizmetleri
Hızlı Başvuru