Evlilik Kredisi

Evlilik Kredisi

Evlilik öncesi hazırlık süreci ve çeyiz alışverişi evlenmeyi düşünen çiftlerin bütçelerini zorlayacak olan bir masraf türüdür. Devlet destekli evlilik kredisi ve bankalar tarafından ihtiyaç kredisi olarak sunulan bu krediler sayesinde evlenmeyi düşünen herkes bu dönemde ortaya çıkan evle ya da düğünle ilgili masraflarını daha kolay karşılayabilir.

Bireysel tüketici kredisi kapsamında kullanma imkanı bulunan evlilik kredileri, evlilik planı yapan kişilerin bu dönemde ortaya çıkacak nakit ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Başvurular diğer ihtiyaç kredisi ürünlerinde olduğu gibi kişilerin gelir seviyesi, kredi notu ve düzenli ödeme yapıp yapmadığı doğrultusunda değerlendirilir. Balayı, nişan, çeyiz, düğün, söz vb. Harcamalar için farklı vadelerle sunulan bu krediden yararlanabilirsiniz. Misyon kredi iletişim kanalları ile bize ulaşıp, size hangi bankadan ne kadar kredi çıkabilir, öğrenebilirsiniz. 


Evlilik Kredisi içerik görseli


Devlet Destekli Evlilik Kredisi Koşulları

Evlilik sürecinde devlet destekli kredi alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen koşullara uyulması gereklidir. Kredi kullanabilmek için evlenmek isteyen çiftlerin genel olarak 18 ile 24 yaş arasında olması koşulu vardır. Devlet destekli evlilik kredisine başvuru yapmak isteyen çiftlerden herhangi birinin Türk Ceza Kanunu’nda bulunan ağır suçlardan cezası olmaması gerekir.  Bu şartlara uygun olan herkes 1 sene boyunca geri ödemesiz, faizsiz evlilik kredisi hakkından yararlanabilir. 

Toplam geri ödeme süresi 4 sene olan kredinin geri ödemesinin başlangıç tarihi, evlenilen sene çocuk sahibi olunması halinde 1 sene daha ertelenebilir. Evlilik kredisi, belirlenen taksit süresi boyunca her sene eşit taksitler olarak ödenerek devlete iadesi yapılır. Evlilik kredisi koşulları arasında olan çiftlerden birinin üniversite okuması halinde 26 yaşına kadar uzayabilir. Hiçbir şekilde ek faizin olmadığı bu kredinin geri ödemesi, herhangi bir devlet yurdunda büyümüş kişiler için genel olarak 2 yıl ertelenebilir. 2016 senesinde başlayan bu uygulamayı yalnızca kamu bankaları sunar. Genel olarak 26 yaşından önce evlenmek isteyen genç çiftler tarafından sıklıkla başvurulur. 


Evlilik Kredisi içerik görseli


Evlilik Kredisi Şartları

Özel bankaların evlenmek isteyen çiftler için sunmuş olduğu evlilik kredisi ürünleri evlilik döneminde meydana gelen birçok masrafı sıkıntı çekmeden karşılamak için avantaj sunar. Her bankanın müşterileri için sunacağı en yüksek kredi tutarı limiti farklıdır. En fazla 36 ay vade ile sunulan kredileri eşler tek başına ya da birbirlerine kefil olarak çekebilir. Çiftlerin gelir düzeyinin ortak değerlendirilebilmesi için evliliğin yapılmış olması şarttır ve evlilik öncesi ayrı ayrı başvurular kabul edilir. Kredi kullanımı esnasında bankalar tarafından kefil istenebilir. Evlilik kredisinde sicil ya da yaş şartına gerek duyulmaz. Tek kriter kişilerin risk raporu ve gelir durumudur. Mynot raporu çıkarmak isterseniz Misyon kredi telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz. 

Evlilik Kredisi Masrafları

Evlilik kredisi, ihtiyaç kredisi ürün kapsamına yer aldığı için ihtiyaç kredilerinden alınacak KKDF ve BSMV vergilerine tabi tutulur. Kredinin belirlenen oranında tahsis edilmesi ve sigorta masrafları kredi dosyasına dahil edilir. Kredi tutarına yapılan faizle beraber hesaplanan borç miktarı aylık taksitlere bölünerek ödemesi yapılır. Evlilik kredileri bankaların bazı dönemlerde özel olarak sunduğu kampanyalarla masrafsız bir şekilde kullanılabilir. Tüketicilerin evlilik kredisi başvurusu yapmadan önce kredi masraflarını incelemeleri iyi olacaktır. Evlilik kredisi başvuru şartlarına uygun olmak da önemlidir. 

Çeyiz Hesabı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın evlenmek isteyen kişilere destek olmak amacıyla oluşturmuş olduğu projelerden biri de çeyiz hesabıdır. Henüz 27 yaşını doldurmayan ve mavi kart sahibi bulunan her gencin açma hakkı bulunan çeyiz hesabına devlet tarafından katkı da sağlanır. TL cinsinden açılma şartı olan bu hesapta döviz cinsinden birikim yapmak gibi bir durum söz konusu değildir. Kişinin sadece ilk evliliğinde ve bir defaya mahsus olarak verilen bu tutar, her sene yeniden değerlendirilir ve arttırılır. 

Cumhurbaşkanı, eğer isterse bu tutarı 3 katına kadar yükseltme konusunda yetkilidir. Hak sahipliğini tespit etmek, devlet katkı payının hesaplanması ve hesaba aktarılması tüketicinin başvuru yapmış olduğu bankanın sorumluluğundadır. Devlet destekli çeyiz hesabı ile alakalı prosedürler devlet bankaları ve özel bankalar tarafından düzenlenir. Mevduat hesabı ya da katılım fonu içinde değerlendirmeye alınan çeyiz hesapları, yalnızca kişiye özeldir ve ortak hesap olarak açılması gibi bir durum söz konusu değildir.  Siz de Misyon kredi danışmanlık hizmeti ile size hangi bankanın ne kadar evlilik kredisi vereceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 


Kredi Hesaplama Aracı

TL
0TL 500.00TL
Taksit
1 Taksit 36 Taksit
Kredi Tutarı
Vade Saysı
Faiz Oranı %
BSMV %
KKDF %
Aylık Taksit Ödemesi
Toplam Geri Ödeme

Evlilik Kredisi Kaç Yaşındaki Kişilere Verilir?

Evlilik kredisi için yaş şartı gibi bir sorun mevcut değildir. Bazen bu kredinin çekilmesi için kefile ihtiyaç duyulabilir. Bunun dışında evlilik yapacak olan kişiler bu krediyi kullanma hakkına sahiptir. 

Evlilik Kredisi 150000 Ne Zaman Verilmeye Başlanacak?

Aile ve Gençlik Bankası’nın yeni yıl öncesi evlilik kredisini çalışmasını hayata geçireceğini duyuruldu. Fon hazırlığının yılbaşına kadar bitmiş olması ve faizsiz evlilik kredisi başvurularının Aralık veya Ocak ayında verilmesi söz konusudur. 

Ziraat Bankası Evlilik Kredisini Ne Kadar Veriyor?

Birçok banka tarafından evlilik kredisi verilecek. Hem özel hem de devlet bankalarının bununla ilgili çalışmaları mevcut. Ziraat Bankası’ da bunlardan biri ve 150.000’ e kadar destek sağlayacak.

Evlilik Kredisi Geri Ne Zaman Ödenecek ?

Evlenecek gençlere  yönelik iki yıl geri ödemesiz kredi verilmesini sağlayan Aile ve Gençlik Fonu Kurulması ile ilgili Kanun Teklifi yakın zamanda Meclis’te kabul edildi. Teklifle yeni evlenecek gençler için 2 yıl geri ödemesiz kredi imkanı sağlanacak. 

Evlilik Kredisinden Kimler Yararlanacak?

Evlilik kredisinden evlenecek olan ve bunu belgeleyecek olan her genç yararlanabilir. Bunun için bazı koşullar gerekebilir. Bu koşullara uyulduğu takdirde evlilik kredisi çekebilirsiniz.

Başa dön
Misyon Kredi Müşteri Hizmetleri
Hızlı Başvuru